WordPress Şifremi Unuttum Nasıl Çözülür?

WordPress Şifremi Unuttum Nasıl Çözülür?

Şifremizi otomatik olarak kaydeden eklenti ve tarayıcıların ardından artık şifrelerimizi ezberimizde tutmuyoruz. Haliyle bu durum WordPress şifremi unuttum aramalarına sebep oluyor.

WordPress şifresini sıfırlamanın iki yolu var. Bunlardan bir tanesi parolanızı mı unuttunuz kısmından şifre sıfırlama isteği göndermek, diğeri ise Phpmyadmin yardımıyla şifrenizi zorla değiştirmek. Öncelikle basit olan ile başlayalım;

  • Parola Sıfırlama

Eğer işinizi kolay yoldan halletmek istiyorsanız bu yöntemi kullanabilirsiniz. Yapacağınız ilk iş admin dizininize girerek (siteadi.com/wp-admin) Parolanızı mı unuttunuz? Seçeneğine tıklamak. Sonrasında kullanıcı adı veya mail adresinizi yazdığınızda mail adresinize sıfırlama linki gelecektir.

Bu yöntem basit olduğu için sık kullanılsa da bazı kullanıcılar sıfırlama mailinin gelmemesi sorunuyla karşılaşıyor. Yazımızın devamında bu sorundan bahsedeceğiz.

Eğer sorunsuz bir şekilde sıfırlama mailini aldıysanız artık tek yapmanız gereken yeni bir şifre oluşturmak. Şifre oluştururken tekrar unutmayacağınız güvenli bir şifre olması gerektiğini unutmayın.

wordpress şifremi unuttum
  • Phpmyadmin Kullanmak

Eğer daha önceden hiçbir şekilde Phpmyadmin müdahalesinde bulunmadıysanız kısaca özetleyelim;

Phpmyadmin nedir?

Sitenizde yayınladığınız yazılar, kullanıcılar ve kullanıcı yorumları gibi Mysql tarafında depolanan verileri görüntülemenizi, eklemenizi, silmenizi ve değiştirmenizi görsel olarak sağlayan araçtır. Hiçbir bilginiz yoksa bu aracı kullanmanız tavsiye edilmez. Bunun sebebi yanlışlıkla yaptığınız bir silme işleminde tüm yazı ve kullanıcı verilerini kaybetmenize sebep olmasıdır.

Sorumluluk almaya hazırsanız wordpress admin şifresi değiştirme işlemlerine başlayalım. Biz bu makalede 2 sık kullanılan yönetim panelinden Phpmyadmin’e girişi anlatacağız.

 1-) cPanel

  • Hosting satın aldığınız firmaya giriş yapın,
  • Hizmetlerim bölümünden hosting hizmetinizi seçin,
  • Karşınızda çıkan menüde cPanel Giriş butonuna tıklayın,
  • Veritabanları menüsünün altından Phpmyadmin seçeneğine tıklayın.

2-) VestaPanel

  • Hosting aldığınız firmaya giriş yapın,
  • Hizmetlerim kısmından aldığınız hosting paketini seçin,
  • Şimdiki ekranda USER – WEB gibi çeşitli yazıların olduğu bölümden DB yazısına tıklayarak PHPMYADMIN yazısını bularak tıklayın.
Diğer Yazımız:   Web Sitesine Whatsapp Destek Nasıl Eklenir?

Eğer başarılı bir şekilde Phpmyadmin paneline giriş aşamasını sonlandırdıysanız artık kendinize yeni şifre belirleyebilirsiniz.

Sol menüde veritabanı isimleriniz yer alıyor. Muhtemelen sizde information_schema ve wordpress kurulu olana mysql veritabanınız var. Mysql kurulu olan veritabanınıza tıklayın (eğer veritabanı adını bilmiyorsanız FTP aracılığı ile sitenize bağlanarak WP-Config dosyası içerisinde DB_NAME satırından bulabilirsiniz).

Tablolar içerisinde WP users tablosunu bularak user_login kısmında kendi adınızı veya e posta adresinizi bulun. Yanında yer alan user pass alanına çift tıklayarak 202cb962ac59075b964b07152d234b70 kodunu yapıştırın.

Sonrasında farklı bir alana tıkladığınızda artık işiniz bitti. Admin panele girerken şifrenizi 123 olarak yazıp giriş yapabilirsiniz. Sonrasında ayarlar kısmından istediğiniz şifre ile değiştirebilirsiniz.

Verdiğimiz Kod Ne?

WordPress ve çeşitli yazılım sistemleri herhangi bir açığa karşı verilerin ihlali durumunda kaybı en aza indirmek için şifreleme methodu kullanırlar. Bir nevi şifreleriniz şifrelenerek kaydedilir. WordPress şifre saklama yolu olarak md5 şifreleme methodunu kullanıyor. Sizde internete MD5 şifreleme yazarak istediğiniz kodu alabilirsiniz.

WordPress Şifre Sıfırlama Maili Gelmiyor

Sitenizde SMTP işlevini yerine getirecek bir eklenti bulunmuyorsa maalesef WordPress otomatik olarak şifre sıfırlama maili gönderemez. WordPress sitesinin panel şifrenizi size gönderebilmesi için SMTP eklentisi kurabilirsiniz. Eğer sitenizde kullanıcı kaydı açık değilse bu eklentiyi kurarak sunucuyu yormaya hiç gerek yok. Çünkü kullanıcılar WP users tablomuzun içeriğine erişemiyor fakat biz Phpmyadmin ile 2 dakikadan kısa sürede şifremizi sıfırlayabiliyoruz.

Bu makale ile artık WordPress şifremi unuttum aramaları tarih olacak. Çünkü artık şifrenizi unutsanız bile Phpmyadmin ile kendinize yeni şifre belirleyebileceksiniz.

Telefon Televizyona nasıl bağlanır?

[Total: 1 Ortalama: 5]
SEO Uzmanı

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir