Telefonu Televizyona Bağlama Nasıl Yapılır?

Telefonu Televizyona Bağlama Nasıl Yapılır?

Son yıllarda insanlar telefonlarındaki herhangi bir şeyi büyük bir ekranda görüntülemek istiyor. Evinizdeki ya da iş yerinizdeki en büyük ekran ise hiç şüphesiz televizyon ekranlarıdır. Tüplü televizyondan LCD ekran televizyona geçildikten sonra daha da büyüyen televizyonlar sayesinde istediğimiz her şeye büyük bir şekilde bakma fırsatı buluyoruz. Telefonu Televizyona Bağlama Nasıl Yapılır?

Eskiden beri telefonları televizyona bağlama teknolojisi vardı. Hangisi nereye takılacağı belli olmayan kablolar yığını arasından televizyona ve telefona takılan kablo bulunur. Daha sonra eğer kabloların uç kısımları bozuk, kırık değil ise telefondaki görüntüyü televizyonda izlerdik. Ama şuanda teknoloji gelişti akıllı telefonlar ve televizyonlar satışa çıktı. Bu teknoloji sayesinde belki bir dakikalık bir video için beş, on dakika kablolar ile uğraşma devri eskide kaldı. Şimdi kablosuz rahat bir şekilde telefonunuzdaki herhangi bir görüntüyü saniyeler içinde televizyonda açma ihtimalimiz var. Peki telefon ekranını televizyona aktarma kablosuz nasıl aktarılır sorunun cevabını bu yazıda sizlere vereceğiz.

1.Telefonu Televizyona Bağlamak

Telefonu televizyona bağlama ile Youtube üzerinden bir film ya da video izlemek istiyorsunuz. Ama hem cep telefonunuzun ekranı küçük hem de elinizde tutup bakmak istemiyorsanız. Tam size uygun bir önerimiz var. Cep telefonunuzu bilgisayara bağlayarak buradan hem daha büyük hem daha rahat bir şekilde izleyebilirsiniz.

Telefonunuzu televizyona bağlamanın birçok yolu vardır. Bunlardan en bilindik ve kolay yollarını maddeler halinde anlatacağız. İsterseniz başlayalım.

  • Televizyonunuzun içeriğinde Smart TV var ise:

Eğer televizyonunuzun içeriğinde Smart TV özelliği var ise akıllı cep telefonunuzu Wifi üzerinden kablosuz bir şekilde televizyonunuza bağlanabilirsiniz. Ayrıca sadece telefon üzerinden televizyona bağlanılmaz. Tablet ya da bilgisayar üzerinden de televizyona kolay bir şekilde bağlanılır. Tek şart aynı internete bağlanmalarıdır. Akıllı telefonunuz Android ise bunun tarafından en fazla kullanılan DLNA bağlantısı ya da Miracast teknolojisi ile telefonunuzu bilgisayara bağlama şansınız vardır. Eğer Miracast teknolojisi ile televizyona bağlanmak istiyor iseniz hem telefondan hem televizyon üzerinden Miracast özelliğini aktif hale getirmeniz gerekmektedir. Her iki cihazda da bu teknolojiyi açtığınız anda kolay bir şekilde telefonunuzun ekranını bilgisayarınızda göreceksiniz.

Diğer Yazımız:   F Klavyeyi Q Klavyeye Çevirme Nasıl Olur?

Telefonunuz Android değil IPhone ise bu işlem biraz farklı yapılır. Öncelikle telefonunuza güvenilir bir uygulama indirmeniz gerekmektedir. Peki uygulamaları nasıl bulurum diye sorarsanız anlatalım. Iphone üzerinden App Store’da DLNA aratmasını yapmanız gerekir. Bunu yaptığınızda telefonunuzu televizyonunuza bağlayabileceğiniz uygulamalar ile karılaşırsınız. İçinden birini seçip yüklediğinizde telefonunuzu ve televizyonunuzu kolay bir şekilde birbirine bağlayabilirsiniz.

Telefonu Televizyona Bağlama Nasıl Yapılır?

  • Televizyonunuzun içeriğinde Smart TV özelliği yok ise:

Telefonunuz Android ise ve telefonunuzu kablosuz bir şekilde telefonunuza bağlamak istiyor iseniz Google Chromecast modellerini kolaylıkla kullanabilmek sizin elinizde. Bu aracın amacı telefonunuzun ekranını televizyonuna bağlamak üzerinedir. Cihaz çoğu şeyi destekler. Örneğin eski bir televizyonda bile telefonunuzun ekranını açma fırsatı tanır sizler için. Peki bu özellik ile nasıl telefon ekranını televizyonda görebilirsiniz? Öncelikle Android telefonunuzda bildirim bölümünde var olan ‘Quick Setting’ menüsünde yer alan ‘Cast’ komutunu kullanmaktır. İşte bu kadar basittir.

Android değil de iOS işletim sistemi kullanıyor iseniz telefonu televizyona bağlamak biraz daha farklı olacaktır. Telefonunuzu televizyonunuza kablosuz ve basit bir şekilde bağlamak istiyor iseniz Apple TV satın almanız gerekmektedir. Apple TV satın aldıktan sonra yapacağınız işlem gayet basittir. Sırası ile ‘Denetim Merkezi/ Ekran Yansıtma’ seçeneğini seçmeniz gerekir. İşte bütün bunları yaptığınızda telefondaki görüntüyü rahat bir şekilde büyük ekranda izleyebilirsiniz.

2.Telefon Ekranını Bilgisayara Yansıtma

Telefonunuzun ekranını kablo kullanmadan ve program indirmeden bilgisayarda görmeye hazır mısınız? Sanıldığı kadar zor değildir. Adım adım yaptığınızda ne kadar kolay olduğunu siz de göreceksiniz.

  • Öncelikle bilgisayarınızı açın ve ‘Başlat’ seçeneğini seçin.
  • Burada buluna arama bölümüne ‘Bağlan’ yazın. Karşınıza çıkan ilk programa tıklayın.
  • Şimdi ise telefonunuzdan ‘Ayarlar’ bölümüne girin. Buradan ‘Ekran Paylaşma’ ya da ‘Paylaş ve Bağlan’ seçeneğine tıklayın.
  • Bu bölümden de ‘Ekran Yansıtma’ ya da ‘Mirecast’ seçeneğini seçin. Buna tıklayın ve ‘Bağlan’ seçeneğini seçin. Şimdi ise cihazı arayıp bulması için biraz beklemeniz gerekiyor.
  • Son olarak cihaz bulunur ve seçilir. Artık telefonunuzun ekranını rahat bir şekilde bilgisayarınızda görebilirsiniz.
Diğer Yazımız:   Bilgisayardan Ses Gelmiyor Sorunu ve Çözümü

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız: https://www.seokes.com/internetten-kolay-para-kazanmanin-yollari/

Televizyonumuzda Smart TV yok ise kablosuz bağlanamaz mıyız?

Hayır başka yöntemler tercih ederek kolaylık ile bağlanabilirsiniz. seokes.com web sitesinde bunun detayları anlatılmıştır.

Kablo ile bağlamak yerine neden kablosuz tercih etmeliyim?

Telefonunuzu televizyonunuza kablosuz saniyeler içinde bağlanabilirsiniz. Ama kablo ile bağlanma daha yavaş olacaktır.

Android telefon ile iOS telefon arasından hangisi daha zor bilgisayara bağlanır?

İkisi de kolaylıkla bilgisayara bağlanabilir.

[Total: 1 Ortalama: 5]
SEO Uzmanı

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir