Backlink Nedir? Backlink Türleri Nelerdir?

Backlink Nedir? Backlink Türleri Nelerdir?

Adından sıklıkla söz edilen backlink nedir? Backlink başka bir siteden sizin sitenize gelen linke verilen isimdir. Birçok şekilde backlink alabilirsiniz.

Backlink hem alıcı hem de verici site için önemlidir. Çünkü size link veren bir site size güvendiğini Google botlarına bildirdiği için bu backlink sayılır (tabii ki nofollow olarak verilmediyse. Buna değineceğiz).  Kısacası bir siteye link verdiğinizde ona sadece kullanıcılarınızı değil; aynı zamanda otoritenizi de aktarmış olursunuz.

Backlink Türleri Nelerdir?

Backlink almanın birden fazla alma yolu olduğunu söylemiştik. Bunlardan bazıları şu şekilde;

  • Tanıtım Yazısı: Bir sitenin sizin sitenizi veya sitenizde olan ürünü tanıtmasıdır. Bu tanıtım içinde sizin bir veya iki linkiniz bulunur. Bu backlink türü genellikle ücretli olarak yaptırılabilir. Yani sizin sitenizi tanıtması için başka bir site sahibine para vermeniz gerekmekte.
  • Profil Backlink: En çok alınan backlink türlerinden bir tanesidir çünkü ücretsiz bir şekilde neredeyse her siteden alınabilir. Tek yapmanız gereken bir site bulup üye olarak profilinizdeki web sitesi kısmında kendi internet sitenizi yazmanız.
  • Yorum Backlink: Bu backlink türü de tıpkı profil backlink gibi alınması kolaydır. Tek yapmanız gereken yorum alanı olan bir sitede yorum yaparken web sitesi kısmında kendi internet sitenizi yazmanız.

Bazı uzmanlar tarafından profil ve yorum backlink artık önemli değil. Fakat Google tarafında nasıl bir etki gösterdiğini net olarak bilmemiz mümkün olmadığından siz az da olsa iki backlink türündende alabilirsiniz.

Olayları oldukça basit göstermiş olabiliriz fakat buradaki asıl olay backlink almak değil, backlink aldığınız siteyi seçebilmek. İndex sayısı fazla olan, spam skoru düşük olan DA ve PA değerli yüksek olan, yani kısacası Google’ın sevdiği sitelerden backlink almalısınız. Aksi halde link çöplüğüne dönmüş, değerleri dibe vurmuş sitelerden backlink alırsanız sitenize zarar vermekten başka hiçbir şey yapmazsınız. Bu yüzden işin uzmanından destek alabilir ya da paravan (asıl siteye link vermek için açılmış yedek site) sitelerde deneme yapabilirsiniz.

backlink nedir

Kısaca: Arama sonuçlarında gerçekten yukarıda çıkmak için kaliteli backlinklere ihtiyacınız var. Link aldığınız sitenin çok fazla site dışına link vermediğinden emin olun. Aksi halde link çöplüğüne sizin sitenizde eklenmiş olacak. Backlink nedir şimdi daha iyi kavramış oldunuz.

Diğer Yazımız:   SEO Uzmanı Nedir?

Backlink Çıkış Etiketleri Nelerdir?

Backlink aldığınız her site size otoritesini arttırmaz çünkü backlink almanın iki çeşidi vardır;

  • Dofollow: Link veren site Google botlarına “bu siteyi takip et. Ben buna güveniyorum” sinyali verir.
  • Nofollow: Bunda ise tam tersi link veren sitenin botlara “ben bu siteye güvenmiyorum” demesidir. Sitenin kaynak kodlarına bakarak sizin linkinizin olduğu bölümde a etikenin içerisinde eğer rel=” nofollow” yazıyorsa sitenize gelen linkin çok etkisi olmaz. Yazmıyorsa ve karşı site güçlü ise etkili olur.

Site sahipleri backlink almaktan çok anlamadığı ve uğraşmak istemediği için internette bulunan en ucuza en fazla backlink sayısını vadeden insanlardan alım yaparlar. Bu en büyük yanlıştır. Çünkü sitenize gelen linklerin olabildiğince sektörünüze yakın olması ve değerli olması gerekmektedir. Paket satanların büyük bir kısmı ise rastgele backlink vermektedir.

Backlink Almak İçin Gereken Kriterler

Kendi işini kendi yapanlardansanız gelin size backlink alacağınız sitede olması gereken birkaç kriteri anlatalım;

  • Site index sayısının fazla olması: Sitenin index sayısının fazla olması bol bol içerik ürettiği anlamına gelir. Bakmak için site: bakmakistediginizsite.com olarak Google adres çubuğuna yazabilirsiniz.
  • DA – PA değerlerinin yüksek olması: DA ve PA Google için belirlenmiş olan bazı kriterlere bağlı puanlardır. DA PA CHECKER yazarak ulaşabileceğiniz bir siteden backlink alacağınız sitenin değerlerini öğrenebilirsiniz. Eğer DA ve PA 50 üzeri ise ve SPAM skoru %1- %2 ise size yarar sağlayacaktır.
  • Link Çöplüğü Olmaması: Bazı siteler çok fazla para kazanabilmek için sürekli ücretli tanıtımlar satın alır. Bir kullanıcı olarak göz atın. Çok fazla reklam makalesi yoksa sorun yok demektir.
  • Başka Kullanıcıların Sizin Sitenize Girecek Olması: Eğer ücretli tanıtım yazısı alıyorsanız mutlaka o yazıdan sizin sitenize ziyaretçi gelmesi gerektiğini unutmayın. Yoksa backlink almanızın hiçbir yararı olmaz. Sektörünüz benzer ise ve link alacağınız site sahibine ilginç bir yazı verirseniz sorun olmaz.
Diğer Yazımız:   SEO Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?

Bunun yanı sıra birkaç kriter daha var fakat bunlar ücretli araçları içerebileceğinden kişisel kullanım için pek önemi yok.

Doğal yollarla kaliteli backlinklere sahip olma şansınız var ise kendinizi bunlar ile uğraştırmayın. İlgi çekici ve işe yarar içerikler paylaştıkça başkaları size mutlaka backlink verecektir. Backlink nedir tüm detayları ile sizinle paylaştık bizi takipte kalmaya devam edin.

Windows 10 sıfırlama nasıl yapılır?

Backlink Almanın Bir Zararı Var mı?

Evet. Otoritesi düşük sitelerden link almak zararlıdır.

Bana Gelen Backlinkleri Nerede Görebilirim?

Search Console’a girerek bağlantılardan kısmından giden ve gelen bağlantıları görebilirsiniz.

Zararlı Backlinkleri Nasıl Reddebilirim?

Google disavow kullanarak size zararı olan backlinkleri reddedebilirsiniz.

[Total: Ortalama: ]
SEO Uzmanı

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir