SEO Uzmanı Nedir?

SEO Uzmanı Nedir?

SEO (Search Engine Optimization) Uzmanı web sitelerini popüler arama motorlarına en uygun hale getiren kişilere denir.

SEO Uzmanları sadece arama motorlarına değil; aynı zamanda ziyaretçiler ve kullanıcılar içinde site optimizasyonları yaparak kullanıcıların sitelerde daha iyi gezinmesi içinde çalışma yaparlar.

SEO Uzmanı Ne İş Yapar?

Uzun yıllar boyunca birçok sitede denemeler yaparak doğru sonuca ulaşan bu uzmanlar deneyimini başka sitelerde uygulayarak kullanıcı deneyimini arttırır ve siteyi istenilen anahtar kelimede üstte çıkartılar. Daha detaylı anlatmak gerekirse;

 • İç SEO:
  • Sitenizi hızlandırırlar,
  • Kategori ve etiket açıklamalarını düzenlerler,
  • Geçmişte yazılan makaleler varsa düzenler ve yenisini yazarlar,
  • Sayfa başlık ve açıklamalarını düzenlerler,
  • Hit almayan içeriklerinizi, kırık linklerinizi tespit ederler,
  • Trafik akışınızı analiz ederek aksiyon almak için plan yaparlar,
  • Gelen dış bağlantıları analiz ederek SPAM bağlantıları temizlerler.

Bunun yanı sıra E-Ticaret siteniz var ise ürün açıklamaları, ürün resimleri ve URL yapısı gibi detayları da inceleyerek düzenleme yaparlar.

 • Dış SEO:
  • Sitenize fayda sağlayacak sitelerden tanıtım yazısı, yorum ve makale backlink alırlar.

Dış SEO sadece bir madde ile sınırlı kaldığı için kolay olarak gözükebilir fakat link alınacak sitenin bulunması veya baştan oluşturulması gerektiğinden zor bir adımdır.

SEO Uzmanlarının Maaşları Ne Kadardır?

Bu soru kişiden kişiye değişmektedir. Çünkü her SEO Uzmanı bir firmada çalışmamaktadır. Ayrıca freelancer şeklinde internet üzerinden de çalışma yaparlar. Fakat genel olarak bir örnek verecek olursak, bir şirkette çalışan SEO Uzmanlarının maaşları 2.500 TL gibi bir ücretle başlamaktadır. Bu ücret sabit değildir. Çünkü her meslekte olduğu gibi SEO Uzmanları da bir iş yerine ne kadar fayda sağlarsa o kadar yüksek ücret alır. Yüksek ücret alması için ise bu alanda kendisini geliştirmelidir.

SEO uzmanı

Freelancer SEO Uzmanlarının maaşları tam olarak belli değildir. Çünkü her zaman bir iş olmadığı için genelde proje bazlı çalışmalar yürütmektedirler. Ortalama Freelancer SEO Uzmanları proje bazlı olarak çalıştığında 1.000 ila 3.000 TL arasında ücret almaktadır. Tabii ki bu ücretler projeden projeye ve işin büyüklüğüne göre değişmektedir.

Diğer Yazımız:   SEO Nedir?

Eğer SEO uzmanı olmak istiyorsanız size üzücü bir haberimiz var. Bu iş dalı diğer meslekler gibi internetten öğrenilmeye açık değildir. Kendinizi geliştirmek için birçok sitede deneme yapmaktan veya kendinize bir eğitmen bulmaktan başka çareniz maalesef yok. Ayrıca Google sürekli güncelleme getirdiği için her alana hakim olmanız çok zor. Sürekli bir araştırma içerisinde olmanız gerekiyor.

Android Rehber yedekleme nasıl yapılır?

Nasıl SEO Uzmanı Olabilirim?

Kendinize uzman diyecek seviyeye gelene kadar birçok site üzerinde farklı algoritmalar kullanarak sistemi çözmeniz gerekmektedir.

SEO Uzmanları Ne İş Yapar?

İç SEO ve Dış SEO olmak üzere iki alanda çalışma yaparak sitenizin konumunu iyileştirir.

SEO Ücretleri Ne Kadar?

Sitenizin o anki durumundan istediğiniz anahtar kelimeye kadar bu ücreti değiştireceği için ortalama bir ücret yoktur.

[Total: 1 Ortalama: 5]
SEO Uzmanı

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir