SEO Nedir?

SEO Nedir?

Son yıllarda sıklıkla tercih edilen SEO nedir? SEO (Search Engine Optimization), isminden de anlaşılacağı üzere web sayfaları için arama motorlarında optimizasyon yapmak için yapılan işlemlere denir. Bu işlemler sayesinde web sayfalarının kullanılabilirliği artmaktadır. SEO çalışmaları ayrıca web sayfalarını arama motorlarında üst sıralara çıkarmak içinde yapılmaktadır.

SEO genel anlamda bir web sayfasının site hızını, anahtar kelimelerini, site haritasını, sitenin organik trafiğini, kullanıcı deneyimini ve analizlerini yapmak ve bunları iyileştirmek için yapılan işlemlerdir.

SEO Ne İşe Yarar?

Sitenizin doğal yoldan daha fazla ziyaretçi almasını sağlamak amacıyla çalışmalar yapılır. Bu çalışmalar sonucunda sıralamalarınız, görüntülenmeleriniz ve tıklanma sayılarınız artar. Böylece organik trafiğiniz yükselerek sadece sitenizle ilgilenerek ziyaretçi çekmeniz mümkün hale gelir. Ayrıca ziyaretçiniz yükseldikçe ve ortalama oturum süresi düşmedikçe Google sitenizi daha fazla ödüllendirmekten kaçınmayacaktır.

SEO Nasıl Yapılır?

Eğer bu yazıya girerken SEO hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız SEO Uzmanı olmak için önünüzde çok uzun bir yol var. Tabii ki bu uzun ve sancılı yolu seçmek yerine SEO danışmanlığı da alabilirsiniz.

Tek bir siteye sahipseniz ve bunu ilerletmek istiyorsanız SEO hizmeti almanız kesinlikle sizin için çok daha iyi olacaktır fakat birden fazla siteye sahipseniz ve bu siteler şu an için gelir getirmiyorsa kendi çalışmanızı yapabilirsiniz. Acemi olacağınız için bu sitelerden bazılarının ciddi sıralama kayıpları yaşayacağını bilmenizde fayda var.

seo nedir

SEO yapmak için öncelikle SEO araçlarının ne olduğu hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bazı ücretli araçlar sayesinde sitenize gelen linkleri görebilir, rakiplerinizi analiz edebilir, anahtar kelime analizi yapabilir ve siteleriniz hakkında birçok detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. O araçlardan bazıları şu şekilde;

 • Ahrefs: Anahtar kelime bulabileceğiniz, rakipleri analiz edebileceğiniz, anahtar kelime konumlarını takip edebileceğiniz ve insanların neyi aradığını öğrenebileceğiniz en fazla bilinen platformlardan bir tanesidir. İlk kez deneyecekseniz haftalık 7 dolar karşılığında üyelik satın almanız mümkün.
 • Moz: Site analizinizi detaylı olarak yapabileceğiniz bir sitedir. Fakat Moz’un sık kullanılma sebeplerinden bir tanesi Google güncellemerini yakından takip ederek bilgiler vermesidir. Moz, ilk 30 gün ücretsiz deneme sunmaktadır.
 • SEMRush: Anahtar kelime bulmak için kullanabileceğiniz ve birçok öneriye ulaşabileceğiniz bir başka analiz sitesidir. Backlink analizi ve kelimeye gelen trafikleri izlemenizi sağlar.
Diğer Yazımız:   Google Sitem Kaçıncı Sırada Nasıl Öğrenirim?

Bunlar gibi birçok araç birçok kategoride hizmet verse de en sık kullanılan araçlardır. Hepsi birbirinin yaptığı işlemi farklı algoritmalar ile yaptığından dolayı aynı anda kullanılabilir.

SEO Yaparken Bol Bol Karşılaşacağınız Araçlar

SEO tamamen bir analizden ibaret olduğu için sitenizi kontrol etmek için birçok aracı öğrenmeniz gerekecek. Bunlardan bazıları Google’ın verdiği araçlardır;

 • Google Analytics: Sitenize giren kullanıcıları takip edebileceğiniz, anlık ziyaretçi sayısını öğrenebileceğiniz ve hangi sayfanızda hangi kullanıcının kaç saniye durduğunu öğrenebileceğiniz araçtır. İç SEO yaparken sıkça kullanacaksınız. İçerisindeki araçlardan kısaca bahsedelim;
  • Organik Trafik: Siteye arama sonuçlarından ulaşan kullanıcıların sayısı.
  • Oturum: Sitenize giren ve geri dönen kullanıcıların sayısı.
  • Hemen Çıkma Oranı: Kullanıcıların sitenizi ne kadar erken terk ettiğini gösteren yüzde türü. Ne kadar düşük olursa o kadar iyi.
  • Oturum Süresi: Ortalama bir kullanıcının sitede durduğu süre. 1 – 1.5 Dakikadan yüksek olması tavsiye edilir.
 • Google Search Console: Linklerinizi Google’a bildirmek için, sitenize gelen ve giden bağlantıları görmek için ve link kaldırmak için kullanacağınız araçtır. Hem Dış hem de iç SEO için sıkça kullanılır. İçerisindeki araçlar şu şekilde;
  • Performans: Günden güne gelen kullanıcı ve arama sayısı.
  • Bağlantılar: Sitenizden çıkan ve sitenize gelen bağlantıların sayısı.

Ayrıca gerçekten SEO ile uğraşıyorsanız dijital pazarlama ve sosyal medya hakkında biraz bilgi sahibi olmalısınız. Tebrik ederiz. SEO uzmanı olmak için bu yazıyı okuyarak ilk adımı attınız. SEO nedir tüm detayları ile sizinle paylaştık, bizi takipte kalın.

Google Sıralamanızı Nasıl Öğrenirsiniz işte bu yazıda.

[Total: Ortalama: ]
SEO Uzmanı

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir